A világ legnépesebb muzulmán országáról elsőre nem a vibráló meleg élet jut az eszünkbe. Ám a több mint kétszázmillió lakosú Indonézia fővárosában érhetik meglepetések az embert, főleg, ha az Ázsiában még sokhelyütt gyerekcipőben járó LMBT jogokat vesszük alapul. A 16 milliós megapolisz méretéhez képest szerény meleg infrastruktúrával rendelkezik, azonban ismerkedési és szórakozási lehetőségekben még sincs hiány. Az internet elterjedésével párhuzamosan a muzulmán országokban élő homoszexuálisok találkozási alternatívái is jelentősen kibővültek, ráadásul – sok bigottabb muszlim országgal szemben – az indonéz hatóságok nem blokkolják sem a Grindrt, sem más társkereső appok és weboldalak tartalmát. Ennek köszönhetően a helyi meleg élet jelentős része a virtuális térben zajlik, ott viszont meglehetősen élénken.
[caption id="attachment_177" align="aligncenter" width="940"] Apollo Klub - Fotó: Pink Puli[/caption]
Az „offline” szórakoztatóipar kínálatát tekintve egyértelműen az Apollo a leghíresebb és egyben legnívósabb meleg klub Jakartában. Utóbbi az üzleti negyed közepén helyezkedik el, világcégek irodaházainak szomszédságában, egy színvonalas bevásárlóközpont felsőbb emeletén. Ott jártunkkor a klub fennállásának ötödik évfordulóját ünnepelték egy fergeteges partival. Várakozásainkkal ellentétben e szülinapi buli a világ szinte bármely részén megállta volna a helyét, eltekintve a klub kialakításának néhol megmosolyogtató dizájnrészleteitől. A hozzánk hasonló turisták örömére bankkártyával is tudtunk fizetni, ám az árak korántsem tükrözték a helyi életszínvonalat: inkább a nyugati világban megszokott összegekért ihatta magát boldogra a közönség. Ez különösen annak fényében érdekes, hogy a közlekedés, az étkezés, illetve a szolgáltatások költségei csupán töredékei az itthoninak. Érzékeltetés gyanánt: egy bő félórás taxis furikázást simán megúszhatunk ezer forintnak megfelelő indonéz rúpia alatt, miközben az Apollo klubban egyetlen italért ennek akár a kétszeresét is elkérhetik tőlünk. Így a parti látogatói egyértelműen a helyi elit, valamint a szigetországban ideiglenesen állomásozó módosabb meleg turistákból tevődtek össze.
[caption id="attachment_178" align="aligncenter" width="940"] Bárhol megállnák a helyüket - Fotó: Pink Puli[/caption]
Az Apollo alaposan ki is tett magáért: hajnali egy óra körül egy olyan fergeteges táncos show kezdődött, amelynek külsőségeit szemlélve még Lady Dömper is megnyalná mind a tíz ujját. A műsorszámok keretét a leghíresebb indonéz meleg modellek adták, akik római katonának, hippi táncosnak, majd egyiptomi rabszolgának öltözve tűntek fel a színen. Látványos bevonulások után pedig hirtelen Katy Perry egyik legújabb videoklipjében érezhettük magunkat: az egyiptomi jelenetekben felbukkanó díszletek és jelmezek világszínvonalúak, ahogyan az előadás is profi rendezésről árulkodott.
[caption id="attachment_180" align="aligncenter" width="940"] A helyi Lady Dömper - Fotó: Pink Puli[/caption]
A produkció során öt transzvesztita előadóművész lépett színpadra különböző felállásokban, minden alkalommal szemrevaló modellfiúk koszorújában. A több mint egy órás műsor házigazdája szintén két rendkívül attraktív, szépségkirálynő-külsejű transzvesztita volt. Bár a stand-up comedyk minőségét indonéz nyelvtudás híján nem áll módunkban megítélni, a közönség visszajelzései alapján a fellépők értették a szakmájukat.
Indonéziában tehát emberi jogi szempontból ugyan még bőven akad tennivaló, de a Jakartában élő melegek szórakozási lehetőségei európai mércével is vállalhatóak. Bízunk benne, hogy a jogegyenlőség terén is mihamarabb hasonló előrelépéseket tapasztalhatunk.