Felavatták Tel-Avivban Izrael első olyan emlékművét, amelyet azok tiszteletére emeltek, akiket a nácik homoszexualitásuk miatt üldöztek.
Az emlékmű ünnepélyes átadásán beszédet mondott Ron Huldai polgármester és Andreas Michaelis, Németország izraeli nagykövete. Huldai arra emlékeztetett, hogy a nácik a zsidók mellett minden, a másságot képviselő embert üldöztek. Hangsúlyozta, hogy minden embert tisztelni kell. A nagykövet Tel-Aviv barátságos, toleráns és multikulturális légkörét méltatta, és kifejtette, hogy a tolerancián is túl az emberek elfogadására kell törekedni.
[caption id="attachment_531" align="aligncenter" width="624"] Minden másságot üldöztek a nácik - Fotó: bbcnews.com[/caption]
Az új emlékművet a helyi melegmozgalom tel-avivi központja előtt, a Meir parkban állították fel. Az építmény egy földön fekvő rózsaszín betonháromszöget ábrázol, mert a nácik ilyen színű háromszöggel jelölték meg a homoszexuálisokat a koncentrációs táborokban. A betontömbnél le lehet ülni egy padra, amely mellett egy kőoszlop áll héber, angol és német nyelvű felirattal: „A náci rezsim szexuális irányultság és nemi identitás miatti üldözötteinek emlékére.”
Az új emlékhely a tel-avivi városháza egyik Merec-párti (baloldali-liberális) képviselőjének kezdeményezésére készült, miután elnyerte Ron Huldai polgármester támogatását. Felépítése mintegy negyvenkétezer dollárba (több mint kilencmillió forintba) került. A világ több városában van már hasonló emlékmű, így Berlinben, Amszterdamban, Barcelonában, Sydneyben és San Franciscóban, többségükön szintén megjelenik a háromszögmotívum.
A náci Németországban mintegy százezer embert figyeltek meg és közülük ötvenezer embert ítéltek el szexuális orientációja miatt. Mintegy tizenötezret koncentrációs táborokba deportáltak, ahol 7-10 ezren életüket vesztették. A melegeket a nácik nem akarták kiirtani, „közegészségügyi problémaként” néztek rájuk, akiket meg kell változtatni, hogy gyermekeket nemzhessenek – mondta erről Debórah Dwork történész, a Clark University professzora az AP hírügynökségnek.
Az írás eredetileg a nol.hu weboldalon jelent meg, ide kattintva elolvasható.