Ismét hangos botrány az Eötvös Loránd Tudományegyetem Hallgatói Önkormányzata körül. A szokásos mutyik, visszaélések és ízléstelen listázások mellett szexuális bűncselekményekkel is bővülni látszik a repertoár. Vajon tényleg melegen várják az egyetemek az új hallgatókat? Mi folyik a hazai gólyatáborokban? A Pink Puli szubjektív felsőoktatási körképe meleg nézőpontból.
Szeptember végén járunk, elkezdődött egy újabb félév a hazai egyetemeken, főiskolákon. Előző cikkünkben arról írtunk, hogy az Egyesült Királyságban milyen kritériumok alapján osztályozzák a felsőoktatási intézmények LMBTQ hallgatókhoz való viszonyát, elítélik-e a hátrányos megkülönböztetést, elősegítik-e a szexuális kisebbségek jogegyenlőségét.
[caption id="attachment_1012" align="aligncenter" width="588"] Kívülről szép - Fotó: ELTE ÁJK[/caption]
Eközben itthon lassan egy éve, hogy nyilvánosságra került az ELTE Bölcsészettudományi Karának Hallgatói Önkormányzata által vezetett lista a felvételt nyert diákokról. A lista készítői a legnagyobb közösségi oldalon található információk és fényképek szerint osztályozták a leendő elsőéveseket. A szexista, rasszista megjegyzések mellett a melegként azonosított gólyákat „buzi”, illetve „ratyi” jelzőkkel illették a HÖK itészei. A Pink Puli munkatársai is rendelkeznek gólyatábori élményekkel, sőt, egyikünk még az ominózus listára is felkerült, ám szerzőnk csupán a „laza srác” minősítést érdemelte ki. Kollégánk direkt szexuális visszaéléssel abban az évben ugyan nem találkozott, ám az ELTE HÖK a listázáson túl a gólyatábor-szervezők bunkóságversenyén akkor is emlékezeteset alkotott. Megalázó feladványokból és bizarr jelenetekből nem volt hiány. A bemutatkozóesten az egyik szervező azzal a kérdéssel fordult a friss hallgatókhoz, hogy szorult-e beléjük vibrátor. Az erős antrét kötelező feladatként sörivó verseny követte, mondanunk sem kell: hányásig.
Az ilyen és ehhez hasonló, kocsmai nívójú feladatok élénk kontrasztban állnak a nagy múltú egyetem befogadó szemléletével és oktatási minőségével. Azt csupán csöndesen jegyeznénk meg, hogy ugyanezen egyetem keretei között a 2009-es Meleg Méltóság Menetét megnyitó Nádasdy Ádám teltházas előadásai rendre tapssal végződnek. Kérdés, hogy egy alapvetően nyitott szellemiségű intézmény egyetemi polgársága miért engedi, hogy hallgatói érdekképviselete szexista, rasszista és homofób megnyilvánulásaival évről-évre sárba tiporja méltóságát.
[caption id="attachment_1013" align="aligncenter" width="537"] Megtűrik a melegeket - Fotó: BME Építészmérnöki Kar[/caption]
Az elrettentő esetek mellett szerencsére akadnak pozitív kezdeményezések is. Az ELTE-BTK Kulturbridge elnevezésű rendezvénye például szerkesztőségünkön keresztül igyekezett meleg zászlót biztosítani egyik eseményéhez. Bár a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hivatalosan nem ismeri el, ennek ellenére a hallgatói önszerveződés jól működő példája a 2001-ben alapított Műegyetemi Meleg Kör (GBME) , amely az egyetem volt és jelenlegi meleg hallgatói számára szervez rendszeres programokat.
A tragikus gólyatábori eset talán felnyitja a hallgatók szemét: a fenti két út közül nemcsak lehet, hanem kell is választani.