A kispesti Waldorf iskola azért nem vett fel egy 13 éves gyereket, mert leszbikus pár neveli. Bár az Egyenlő Bánásmód Hatóság eltiltotta a törvénysértéstől az intézményt. Az édesanya a történtek után a régi iskolájába vitte vissza a fiát. A Bors megtalálta az anyát, Schmidt Orsolyát.
Milyen körülmények között mondták meg önnek, hogy a gyereke azért nem mehet új iskolába, mert ön leszbikus kapcsolatban él?
Nem mondták, írták… Mindössze egy e-mailt kaptam, amelyben annyi állt, a fiam érdekeire hivatkozva nem veszik fel, mert kiközösítenék a többiek. Érti ezt?
Pedig ön a fiú biológiai édesanyja…
Igen. Korábban férjnél voltam, a fiamnak van egy 16 éves nővére is. Azt a szót pedig nem szeretem, hogy leszbikus vagy meleg. Miért kell skatulyázni a dolgokat?
Azt már tudjuk, hogy ön mit szólt az elutasításhoz – jogorvoslatot követelt –, de hogyan élte meg a gyerek?
Megdöbbent, nem is értette az egészet. Igazából azért döntöttünk az iskolaváltás mellett, mert tanulási nehézségekkel küzdött. Pont a liberálisnak gondolt Waldorf iskoláról nem feltételeztem, hogy ilyen döntést képes hozni. Azóta egyébként már találtunk neki egy megfelelő iskolát.
[caption id="attachment_1216" align="aligncenter" width="479"] Orsolya az arcát adta az interjúhoz. Szerinte nem vezet sehová a bújkálás - Fotó: Bánkúti Sándor / BorsOnline[/caption]
Az egyébként hogyan derült ki, hogy ön egy másik nővel közösen neveli a gyermekét? Honnan tudta meg az iskola, ahová még egy percig sem járt a fia?
A párommal bejegyzett élettársi kapcsolatban vagyunk. Természetesen ezt elmondtam, amikor felvettem a kapcsolatot az iskolával. Eszembe sem jutott, hogy hazugsággal kell indítanom.
Pedig általában a meleg vagy leszbikus párok itthon hazugságba kényszerülnek. Önt ezen kívül is érte már hátrány abból, hogy felvállalta, hogy egy nőt szeret?
Ön szerint? Köptek már utánunk, amikor a párommal sétáltunk kézen fogva az utcán. Egyébként, ha a gyerekkel együtt megyünk valahová, még egymás kezét sem fogjuk meg soha, védem őket, mint minden szülő. Nélkülük persze más a helyzet.
Miként látja itthon a melegek helyzetét? Mondjuk egy tízes skálán…
Ha az azonos neműek gyereknevelését nézem, akkor maximum gyenge egyes…
Az nem sok… Hogyan lehetne a halvány egyesből mondjuk négyes?
Többek között ezért vállaltam ezt az interjút… Meg kéne ismernünk egymást. Akkor rájönnének az emberek, hogy ugyanolyanok vagyunk, mint mások. Ugyanazokkal a problémákkal, gondokkal küzdünk.
Amúgy régóta együtt vannak?
Igen. Tíz éve neveljük együtt a gyerekeket. Most egy irodában dolgozom, de korábban egy kórház onkológiai osztályán voltam nővér.
Miért jött el?
Ez is egy szép történet. Együtt jöttünk el. Mindkettőnket kirúgtak, amikor kiderült, hogy együtt élünk…
Buktatók
Orsolya a párjával a korábbi kapcsolatából született gyerekeit neveli. Más lehetőségük nincs is, ugyanis a hazai törvények szerint leszbikus párok mesterséges megtermékenyítésben nem vehetnek részt. Ha valaki egyedülálló leszbikus, akkor viszont egyből kérvényezheti. Az örökbefogadás is kizárt a meleg pároknál, egyedül viszont kérvényezheti ugyanezt egy leszbikus nő.
Törvény védi őket
Öt éve az azonos nemű pároknak is lehetőségük van a kapcsolatukat anyakönyvvezető előtt törvényesíteni. Az új intézmény neve bejegyzett élettársi kapcsolat, amely néhány kivételtől eltekintve a házassággal azonos jogokat és kötelezettségeket jelent a párok számára. A jogszabályok az azonos nemű párok közti élettársi kapcsolatot már 1996 óta elismerik. 2010. január 1-jétől ráadásul egy harmadik lehetőséget is bevezettek. Ez pedig az élettársi kapcsolat nyilvántartásba vétele, amely mind azonos, mind különnemű párok számára nyitva áll.
Az írás eredetileg a borsonline.hu weboldalon jelent meg, ide kattintva elolvasható.