Hogyan állapítsuk meg, hogy a helyes srác a villamoson meleg vagy sem? Az új munkatárs nagyon bejön, mégis bizonytalanok vagyunk: a tökéletes mosoly csak nekünk szól vagy a kolléganőnk többet is kap? Célpont bemérve, kezdődhet a találgatás.
A gaydar esetében nem a méltán népszerű angol meleg társkeresőről szeretnénk most elmélkedni. A gaydar ugyanis egy jelenség: az a pillanat, amikor a melegek „radarja” jelez, hogy a kiszemelt egyed feltehetően meleg. Talán emlékszünk, kedvenc tini kori popdívánk, Britney is énekelt arról, hogy a vágyott pasit beméri a radarjával. Neki viszont egyszerűbb lehetett. Akadnak ugyan egyértelmű esetek, egy melegbárban például nehezen hibázunk. Mondanunk sem kell azonban, hogy az igazán kalandvágyó meleg nem csak bulikban vadászik. Neki a nyílt utca az izgalmas terep. Persze a Grindr, a Gayromeo és társaik ma már nagyban megkönnyítik a hatékony ismerkedést. Ezek az appok méterre pontosan megmutatják kit, merre találunk meg. De mi történik, amikor a mesés alkalmazások sem igazítanak útba?
[caption id="attachment_1259" align="aligncenter" width="557"] Hatodik érzék - Fotó: huffingtonpost.com[/caption]
Bizonyára sokaknak ismerős a helyzet: hétfőn álmosan ülünk az első meetingen, szolidan ásítunk a kávénk felett, majd egyszer csak betoppan az új kolléga. Nem is akármilyen pasi, mellesleg adottságaival láthatóan ő maga is tisztában van. Lenyűgözően jóképű és a stílusa is kifogástalan. A munkaidő végére az irodaház valamennyi meleg munkatársa róla áradozik. Többen már le is csekkolták a Facebookon, a legfürgébbek bejelölték, a merészebbek meg is bökték. A recepciós csajok szintén belezúgtak. Mindenki abban reménykedik, hogy az ő csapatában játszik. Futótűzként terjed a reménykeltő hír: valaki meleg közös ismerősre bukkant. Persze valahol tudjuk: még ez sem jelent semmi biztosat.
De vajon minek alapján jelez a radarunk? Magyarországon egyre többen öltözködnek stílusosan, túlzás volna azt gondolni, hogy minden igényes férfi homoszexuális. Persze egy igazán trendkövető pasi itthon még mindig gyanút keltő jelenség. Külföldön viszont rögtön nagyobb gondban vagyunk. Tőlünk nyugatabbra számos hibátlanul adjusztált férfival találkozunk. Esetleg a feminin faktor segít tájékozódni? De hiszen nem is minden meleg feltűnően feminin. Ráadásul akármennyire is ez a tévhit, a melegek többsége nem vallja magáénak a tézist, miszerint nincs hetero férfi, csak makacs.
Vajon mit tehetünk, amikor végképp nem tudjuk eldönteni, hogy meleg-e az új munkatárs? Be kell látnunk, radarunk sajnos nem csalhatatlan mérőműszer, inkább egy amolyan hatodik érzék, amely olykor össze-vissza jelez. Marad a hagyományos módszer: nyomozás és személyes ismerkedés.