Múlt pénteki kitekintésünket folytatva átnézzük a vállalati öltözködéskultúra egy másik válfaját. A Pink Puli divatszakértője aktuális írásában összeszedi a business formal néhány ismérvét. Máris érkezik a heti gyorstalpaló.
A business formal dresscode ritkábban alkalmazott műfaj, mint a business casual. Leggyakrabban ügyvédi irodák alkalmazottainál, kormányhivatalnokoknál, illetve vállalati vezetőknél elvárás a business formal hétköznapi viselése. Adott pozíciók betöltésénél érthető elvárás egyfajta külsőségekben is megjelenő komolyság, így ez az öltözködési stílus nem véletlenül kapta a formális jelzőt.
A business casualhez képest ez az irány átvált a teljes öltöny formára, kiegészítve nyakkendővel, díszzsebkendővel vagy egy, az öltönyünkhöz passzoló mellénnyel. Ebből kifolyólag nem kockáztathatjuk a makulátlan eleganciát apró malőrökkel sem: kerüljük a koszos, agyontaposott cipőt, a vasalatlan inget, illetve az oda nem illő nyakkendő alkalmazását. Egy szétaludt séró vagy egy ápolatlan, több napos bokor az orcánkon szintén agyonütheti az összhatást. Az első benyomást nem az öltönyünk árcédulája, hanem az öltözködési stílus által megjelenített átgondolt, igényes letisztultság jeleníti meg a másik fél számára.
[caption id="attachment_1820" align="aligncenter" width="360"] Fotó: moresuitsandties.com[/caption]
A lényeg itt is az, hogy az öltözék egésze egységet alkosson: viselője kellemes és komoly hatást keltsen. Azért persze nem kell szétfeszülnünk, a legdrágább öltönyökben is emberek parádéznak, ennek megfelelően a stílus merevségét egy-két visszafogottan játékos kiegészítővel, a fekete-fehér színvilágtól eltérő árnyalattal oldhatjuk. A vasalásnál, nyakkendőkötésnél minimálisan több időráfordítással és figyelemmel tökélyre szabhatjuk az öltözékünket.
[caption id="attachment_1821" align="aligncenter" width="360"] Fotó: deltondoucet.com[/caption]
Érdemes vetnünk egy pillantást a korábban tárgyalt öltönysorozatunkra, számos hiba kiküszöbölhető az öltönyválasztás kihívásait taglaló írásunk segítségével. Ne feledjük, az ilyen típusú hacukát is magunknak választjuk, nem a dresscode kipipálása, hanem a kényelem és az önazonosság az elsődleges szempont.
[caption id="attachment_1822" align="aligncenter" width="360"] Fotó: supplementspy.co.nz[/caption]
Szín-, és mintaválasztásban ügyében lehetőleg legyünk visszafogottak. Természetesen apró játék megengedett, ugyanakkor vegyük figyelembe, hogy az adott munkakör, pozíció és az azt betöltő személy karaktere mit bír el. Kerüljük a túl harsány színeket és formákat, egy üzleti tárgyaláson senki nem akar úgy festeni, mint egy odatévedt kanári.
[caption id="attachment_1823" align="aligncenter" width="360"] Fotó: express.com[/caption]
A kivétel persze itt is erősít(het)i a szabályt. Mutatunk is egy merészebb, mégis makulátlanul elegáns és letisztult megoldást:
[caption id="attachment_1824" align="aligncenter" width="360"] Fotó: mondes-des-hommes.tumblr.com[/caption]
Summa summárum, a busines formal a casualnél nagyobb fegyelmezettséget igénylő, részletgazdag viselet. A cizellált, mégis könnyed eleganciát sugárzó megjelenést azonban néhány átgondoltan visszafogott kiegészítővel, minőségi anyagválasztással és harmonizáló színvilággal könnyedén megteremthetjük.