„A gyermekbénulást is vírus okozta. Manapság már senki nem kapja el...“ - ez az Igaz szívvel (The Normal Heart) című filmben hangzik el Dr. Emma Brookner (Julia Roberts) szájából. A történet szerint a film főszereplője 1981-ben elsőként veszi fel a harcot az akkor még a „melegek rákjának” nevezett vírus ellen.
Ned Weeks (Mark Ruffalo) meleg aktivista ezzel egyidőben egy maroknyi csapattal a háta mögött száll szembe a New York-i városvezetéssel és próbál segítséget, támogatást szerezni a kutatásokhoz, az egyre gyakoribb halálesetek megállításához.
Ned nincs könnyű helyzetben, hiszen alig áll rendelkezésre bármilyen információ a betegséggel kapcsolatban, ráadásul úgy tűnik, hogy mivel az csak egy kis csoportot, a melegeket érinti, senki sem hajlandó érdemben segíteni küzdelmüket.
Ned meglehetősen agresszív hozzáállása a meleg közösségben sem arat osztatlan elismerést, teljesen elszigetelődik. Elszántságát azonban ez sem tudja megállítani, hiszen párján, Felix-en (Matt Bomer, akinek filmbeli alakítását Golden Globe-díjjal jutalmazták) is a betegség tünetei kezdenek jelentkezni.
[caption id="attachment_2229" align="aligncenter" width="612"] Fotó: timeinc.com[/caption]
A film szívbemarkolóan mutatja be a tehetetlenséget és a félelmet, ami a ’80-as évek elejére volt jellemző a HIV/AIDS kapcsán. Akkoriban nem lehetett tudni, ki az, aki már magában hordozza a vírust, és csak idő kérdése volt, amíg a tünetek jelentkeznek. A helyzetet így illusztrálja az egyik szereplő: „a temetésre járás rendszeres programmá vált”.
Több mint 30 év telt el a HIV vírus nevesítése óta, és az orvostudománynak hála, nagy előrelépések történtek. Az időben elkezdett kezelésekkel a vírus mára kordában tartható és a fertőzött személyek szinte ugyanolyan hosszú életre számíthatnak, mint negatív társaik.
Ugyanakkor (ahogy egy brit felmérés is kimutatta) pozitívként élni nem könnyű, sokan önmagukban kénytelenek feldolgozni a betegséget, mert még a melegek között is csak kirekesztést és életreszóló stigmát jelent a fertőzöttség.
Bár még mindig nem áll rendelkezésre olyan gyógymód, ami a fertőzést teljes mértékben kiiktatná a szervezetből (kivéve a PEP kezelés, ha azt a feltételezett fertőzést követő 72 órán belül elkezdik), ám remélhetőleg nemsokára a fenti idézetet az HIV-re is alkalmazni tudjuk.
Ryan Murphy filmje addig is érzékletes és drámai kordokumentum, amelyet mindekinek ajánlunk. Ami pedig a legfontosabb: az orvostudomány fejlődése ellenére is vigyázzatok magatokra és egymásra.