Az Obama-adminisztráció arra kérte az amerikai legfelső bíróságot, rendelkezzen úgy, hogy a szövetségi államok ne tilthassák az azonos neműek közötti házasságkötést.
Az erről szóló levelet az igazságügyi minisztérium pénteken juttatta el a testülethez, amely április végén kezdi a meghallgatásokat a melegházasságok ügyében.
Az amerikai kormányt a legfelső bíróságon képviselő főügyész-helyettes, Donald Verrilli szerint az azonos neműek közötti házasságkötést tiltó törvények diszkriminatívak, kézzelfogható hátrányokat okoznak a meleg pároknak, emellett pedig azt üzenik, hogy az azonos nemű párok és gyerekeik másodrangú családok, nem méltók a heteroszexuális párok által természetesnek vett jogi elismerésre és a juttatásokra.
[caption id="attachment_2393" align="aligncenter" width="617"] Egyenjogúságot sürget - Fotó: Getty[/caption]
Noha Barack Obama elnök kormánya mindig is támogatta a melegek házasságkötéséhez való jogát, a legfelső bírósághoz eljuttatott amicus curiae levél jelenti az első alkalmat, hogy az adminisztráció kifejezetten arra kéri a kilenctagú testületet, nyilvánítsa alkotmányellenesnek az azonos neműek házasságra lépésének tilalmát. A bíráknak arról kell dönteniük, hogy a melegházasságok tilalma vajon sérti-e az alkotmányban garantált egyenlő elbánás elvét.
A bíróság az ohiói, a michigani, a kentuckyi és a tennessee-i tilalmakkal kapcsolatban tart meghallgatásokat április 28-tól. Döntés június végére várható.
Az Egyesült Államokban jelenleg 37 szövetségi államban köthetnek házasságot az azonos neműek.
A pénteki határidőig több tucat támogató levél érkezett a legfelső bírósághoz az ügyben, többek közt egy olyan is, amelyet a Google, az American Airlines, a Goldman Sachs és a Johnson & Johnson nagyvállalatok jegyeznek. Egy másikat tucatnyi prominens republikánusok írtak alá, mások mellett David Koch, a jobboldali politikai ügyek támogatója, a világ egyik leggazdagabb embere.
A melegházasságok ellenzőinek még van idejük benyújtani a saját érvelésüket tartalmazó leveleket.
Az amicus curiae levél benyújtói írásos véleményükkel segítik a jogalkalmazót. Napjainkban az amicus curiae tevékenységét gyakorlók nem mindig függetlenek, és tevékenységük folyamán nemcsak jogtudományi és tisztán szakmai szempontokat érvényesítenek, hanem politikai és gazdasági érdekérvényesítés is meghúzódhat a háttérben. Főleg az angolszász jogterületeken tapasztalható ez a jelenség.
Az írás eredetileg az inforadio.hu weboldalon jelent meg, ide kattintva elolvasható.