Egy új kutatás szerint, ha homofób megjegyzéseket olvasunk a közösségi oldalakon, az mentális egészségünkre is kihat, ráadásul, a társadalomba vetett bizalmunk is alapjaiban rendülhet meg.
Azt már eddig is tudtuk, hogy a Facebook szünet nélküli olvasgatása feltehetőleg nem a világ legegészségesebb dolga, de egy kutatás szerint kifejezetten káros is lehet.
A római Sapienza Egyetem és a luxemburgi Institut National de la Statistique et dés Études Économiques du Grand-Duché du Luxembourg (A Luxemburgi Nagyhercegség Nemzeti Statisztikai és Közgazdaságtudományi Intézete) kutatásának eredményei szerint, ha a közösségi médiában homofób tartalmakkal találkozunk, annak akár egészségügyi kockázatai is lehetnek, és a társadalom egészébe vetett bizalmunk kérdőjeleződhet meg.
[caption id="attachment_746" align="aligncenter" width="400"] A lelkünkbe gázolnak - Fotó: GayStarNews[/caption]
A neves intézmények 50 000 emberrel végeztek felmérést, 24 000 olasz háztartásban. A felmérés során a megkérdezettek internetes és közösségi médiafogyasztási szokásait, valamint boldogságát és önbecsülését vizsgálták.
A közösségi hálózatok megnövelték a megbontránkoztató viselkedésformákkal való találkozások esélyét, amely károsan hatott a résztvevő alanyokra. „Ismeretlenekkel folytatott online beszélgetések során az emberek hajlamosabbak agresszív és tiszteletlen módon megnyilvánulni” – állítják a kutatók. „Az online hálózatok a bántó, szidalmazó vagy ellentmondásos tartalmak megosztásának melegágyai, amelyek gyakran a szabad véleménynyilvánítás és a gyűlöletbeszéd keskeny határán helyezkednek el.”
Az eredmények szerint az ilyen típusú megjegyzések, illetve a rasszista vagy nőgyűlölő posztok csökkentették az emberek boldogságát és az élettel való általános elégedettségét. A kutatás során egy 82 fős csoportnak naponta 5 alkalommal küldtek üzeneteket, majd kérték meg arra őket, hogy válaszukban írják le, hogyan érezték magukat az adott pillanatban, és mennyire voltak elégedettnek saját életükkel. A Facebook használata esetén gyakoribbak voltak a boldogtalanságról szóló visszajelzések.
„Első ránézésre a Facebook a társas érintkezésre vonatkozó alapvető emberi szükségletek kielégítésének felbecsülhetetlenül értékes eszköze” – mondta Ethan Kross, a Michigani Egyetem szociálpszichológusa. „Azonban, a jó közérzet növelése helyett arra a következtetésre jutottunk, hogy a Facebook épp az ellenkezőjét eredményezi, és aláássa mentális egészségünket.” (Pink Puli/GayStarNews)